De har pekats ut som CIA-agenter som gillrat en fälla och kritiker menar att deras mål var att stoppa Wikileaks avslöjanden och få Julian Assange utlämnad. Nu får vi för första gången ta del av kvinnornas berättelse och vad som hänt i utredningen.
År 2019 skriver SEB:s vd under ett avtal gällande ansvarsfull bankverksamhet som ämnar att pressa världens ledare att stoppa klimathotet. Ett år senare kommer det fram att SEB fortsatt låna ut miljardbelopp till några av världens största klimatbovar.
Efter att en manlig kollega agerat opassande under en julfest hos Hälsinglandspolisen bestämmer sig Anna Lundgren för att skriva ett Facebookinlägg om sexismen inom kåren. Beslutet får stora påföljder och Anna tvingas betala ett högt pris.
Kalla fakta undersöker kulturen i en av landets största intresseföreningar, Svenska Kennelklubben. Enligt medlemmar kan föreningen ses som ett parallell-samhälle med egna regler, där den som kritiserar klubben riskerar stora påföljder.
Kennelklubbens vd Ulf Uddman och ordförande Pekka Olson är två av hundsveriges mäktigaste personer, med inflytande över allt från djurförsäkringsbolag till utformning av lagar. Frågan är vilken inverkan deras positioner har på kulturen inom klubben?