Efter många år utomlands återvänder den högvälborna miss Phryne Fisher till hemstaden Melbourne för att hindra att mannen som förde bort och förmodligen mördade hennes lillasyster slipper ut ur fängelset.
Miss Fisher tar tåget ut på landet när hon ska hämta sin nya automobil men tågresan blir allt annat än fridfull när miss Fisher tvingas använda sin pärlemorklädda pistol för att rädda en ung kvinnas liv.
Miss Fisher planerar att dansa hela natten på stans hetaste dansklubb men döden sätter stopp för de glamorösa planerna. En mystisk man från hennes förflutna dyker upp och okända faror lurar i nattens skuggor.
En affärsman ber Phryne om hjälp att hitta hans försvunna dotter. Utanför hörs ett skott och Phryne finner plötsligt sig själv vaggande en döende man. Efter ett tag blottar undersökningen förbjuden kärlek, religiös ikonografi och anarkister.
En ung man hittas död i en bokhandel och miss Fisher kastar sig in i en värld av politik, alkemi och dödligt gift. Med hjälp av sina nära och kära arbetar hon sig igenom fallet, steg för steg.
Miss Fisher möter den undersköne Lin Chung på en galaföreställning av Gilbert and Sullivans Ruddigore. Galaföreställningen avbryts abrupt av ett besynnerligt dödsfall på scen.
Miss Fisher letar ledtrådar i sitt eget förflutna när en tavla av henne själv som ung blir en del i ett fall. Konstnären Pierre Sarcelle dog tio år tidigare i Paris i vad som ansågs vara en olycka. Nu har konstnärens fru sökt upp Phryne.
Phryne utreder en krönikörs mystiska död och för att lösa fallet måste hon gräva djupt i kontorskulturen på arbetsplatsen där moderna arbetande kvinnor slår blå dunster i ögonen på varandra. Miss Fisher återupptar också affären med vackre Lin Chung.
Phryne ska hjälpa till att få stil på några blomsterflickor till en blomsterparad men får händerna fulla med bland annat ett mord.
Phrynes kammarjungfru Dot ska jobba under täckmantel i en fabrik i ett försök att lösa mordet på en av de kvinnliga anställda.
Cirkusen kommer till staden men det roliga tar snabbt slut när en av artisterna mördas. Phryne låtsas att hon är magikerns nya assistent Fern för att hitta mördaren.
En ung flicka hittas drunknad i Phrynes tant Prudences fontän och hela hushållet sätts under lupp. Phryne och Prudence samarbetar för att lösa fallet och Phryne börjar tvivla på sin egen instinkt.
Murdoch Foyle är på flykt och det är bevisat att han var inblandad i mordet på antikhandlare Albert Monkton. Phryne upptäcker att Murdoch är engagerad i en mystisk reinkarnationssekt och börjar spåra mördaren.