Tarek och Christina renoverar ett hus i Torrance, Kalifornien, som ligger nära havet och vid flera fina strandområden.
Tarek och Christina hittar ett unikt hus i Long Beach, Kalifornien. Men när trädgårdsarbetet pågår möter de oväntade problem inomhus, vilket leder till fler oplanerade kostnader.
Tarek och Christina hittar ett hus med en mycket stor trädgård i Riverside, Kalifornien. De ser stor potential i fastigheten även om huset kräver stora renoveringar.
Tarek och Christina har köpt ett stort hus i staden Cypress, Kalifornien. De renoverar trädgården och bygger en pool.
Tarek och Christina hittar det perfekta huset att renovera i Whittier, Kalifornien. Det finns en tillhörande pool, men både den och trädgården har sett bättre dagar.
I Garden Grove, Kalifornien, hittar Tarek och Christina ett hus som behöver en större renovering. Huset är inte stort, men det ligger på en stor tomt.
Tarek och Christina har hittat ett intressant hus i Buena Park, Kalifornien. Huset har stor potential, inte minst för att det står på en stor tomt. Men först måste huset renoveras, och det finns en hel del saker som måste fixas.
Ett renoveringsprojekt i Anaheim, Kalifornien ser ut att vara enkel, men det visar sig att husets badrum inte uppfyller byggnadskraven. Tarek och Christina står inför dyra beslut.
Tarek och Christina har köpt ett hus i Garden Grove, Kalifornien för billiga pengar. Tomten ligger i ett populärt område och vinstläget ser bra ut, men det tar det inte lång tid innan de första problemen dyker upp.
Tarek och Christina tittar på ett hus som någon har tipsat om i Garden Grove, Kalifornien. Huset har mycket potential, och de är framför allt positiva till den stora verkstaden som tillhör huset.
Tarek och Christina får nys om ett litet hem med havsutsikt i Laguna Beach, Kalifornien. Eftersom de inte känner till platsen är de osäkra på hur mycket de ska erbjuda för huset, men havsutsikt betyder vanligtvis vinst.
Tarek och Christina köper ett stort hus i Anaheim, Kalifornien. Huset har en konstig förlängning som de tror att de kan förbättra, men att fixa till denna del kommer att kosta dem både pengar och kvadratmeter.
Tarek och Christina köper ett litet hus i ett trevligt område i Palos Verdes, Kalifornien. Huset ligger nära havet och kan ge goda vinster.
Tarek och Christina får höra om ett hus i El Monte, Kalifornien, men de kan inte se husets insida innan de måste lämna ett bud.
Tarek och Christina ger nytt liv till ett gammalt hem i Cypress, Kalifornien. Ägaren vill sälja huset snabbt och hoppas att en öppen planlösning ger dem en fördel.