Vi följer Helena af Sandeberg bakom kulisserna på inspelningen av En pilgrims död - polisserien om Palmemordet, baserad på Leif G W Perssons trilogi Välfärdsstatens fall. Vi tittar också in på premiären av Lasse Hallströms Hypnotisören.
Följ med Lennart Jähkel på filminspelning i ett magiskt Dalarna. Lennart både rensar svamp och visar upp skådespelaryrkets sidor.
Vera Vitali är en av Sveriges mest lovande skådespelare. Följ med Vera på svensk tv:s egen Oscarsgala: Kristallen. Dessutom åker Vera på filminspelning i Oslo och Vera förklarar varför hon älskar filmen E.T.
Följ med Maria Kulle bakom kulisserna när hon spelar komedi med kollegor som t.ex. Johan Rheborg och Vanna Rosenberg. Men att spela komedi är svårt, även för en erfaren skådespelare med en Guldbagge i bagaget.
Alexander Karim är lite av en doldis på gränsen till genombrott. Senast sågs han i Zero Dark Thirty - Kathryn Bigelows drama om jakten på Bin Laden. Men mest känd är Alexander Karim för tv-serien Familjen Babajou för SVT.
Följ Claire Wikholms förvandling från rödhårig teaterveteran till gråhårig överklassdam i en roll på Stockholms stadsteater. Men det blir också en mystisk loppisrunda, blodiga bebisar och osminkade funderingar kring livet.