Kevin återvänder till Francis och Karen Shaw och deras två döttrar som köpte ruinerna av ett 1300-tals slott i Yorkshire och tog på sig utmaningen att renovera den forntida byggnaden. Francis hade ända sen barndomen en passion för slott.
Alex och Cheryl Reay lämnade London för landet när de flyttade till New Forest i Hampshire för åtta år sedan. De köpte en nergången stuga med anor från medeltiden och halmtak och genomförde en noggrann och försiktig renovering.
Chris och hans fru Sze Liu och deras två döttrar bodde i en pyttelägenhet i östra London. Båda arbetar som socialarbetare och har låg inkomst. De bestämde sig för att bygga en husbåt med plats för hela familjen med kajplats i Medway-floden.
James och Katrin Gray köpte övervåningen i det nedlagda viktorianska hotell i Bournemouth där de bott de senaste åren. Våningen användes tidigare som ett soltak för hotellets gäster och nu vill paret bygga om övervåningen till ett lyxigt penthouse.
Andrew och Lowri Davies drömde om att byta ut sin trånga stuga i Wales till ett miljövänligt hus på landet, konstruerat av grönt material. Ju längre tiden gick desto mer problem hade de med ekonomin. Hur gick det för paret?
Denna intressanta serie om människor som bygger sina drömhem, är presenterad av designern och författaren Kevin McCloud. I varje avsnitt får vi följa olika människors väg till det perfekta hemmet.
När Andrew och Helen Berry köpte sin stuga i Guildford för sju år sedan planerade de att göra en liten tillbyggnad. Nu har byggprojektet dragit iväg så mycket att det inte var praktiskt möjligt att behålla något av den ursprungliga stugan.
Kevin gör ett återbesök i Peckham för att se hur det har gått för Monty och Clare och byggandet av deras unika hem.
Kelly och Masako Neville bor i en ombyggd lada i Suffolk men längtar efter ett nytt hem. De har köpt en tomt i Cambridgeshire och där planerar de att inte bara bygga ett nytt hus, utan också en helt ny livsstil.
Snickarmästaren Bill Bradley och hans fru Sarah planerar ett udda bygge. De vill bygga två identiska timmerhus i södra London och hoppas kunna sälja det ena för att finansiera det andra.