Steve och ett team från en djurpark i Australien riskerar livet för att rädda en krokodil i den tidigare krigszonen Östtimor.
Steve and Terri undersöker Australiens ensliga vildmark och tittar på några av de fantastiska djur som lever i den här tuffa miljön.
Steve och Terri använder det enorma området på den militära skjutbanan Barry M Goldwater i Arizona i USA för att leta efter den aggressiva och giftiga hornskallerormen.
Steve Irwin simmar tillsammans med några jättelika alligatorer på deras territorium, och tampas sedan med giftormar i Louisianas sumpmarker.
Steve och hans bästis Wes ger sig ut på äventyr genom Indonesiens vilda öar för att leta efter de bästa vågorna. De skickliga surfarna möter giftormar och busiga apor.
Följ med på en fantastisk resa på jakt efter de sista fyra arterna av lemurer på Madagaskar. Med Steve och Terri Irwin.
Följ med på äventyr till Madagaskars skogar, där vi hittar många olika sorters kameleonter. Den här gamla ön kallades en gång för den "förlorade kontinenten".
Äventyret fortsätter på Australia Zoo när Steve Irwin tvingas fånga den enda krokodil som faktiskt har tagit sig en tugga av honom förut: Graham.
Steve Irwin träffar de mest märkliga spottande ormarna, och måste åka till en masaiby för att skaffa hjälp när han träffas av gift i ansiktet.
Steve reser genom afrika till fots och möter många farliga djur som ilskna elefanter, en flock bufflar, noshörningar och giftiga ormar.
När en djurpark går i konkurs får Australia Zoo fånga in och omplacera alla djur.
Få en exklusiv inblick i Steve Irwins värld och ta del av Steves privata tankar i filmsekvenser från de första åren med spännande händelser som aldrig tidigare visats.
Vi beger oss på en ovanlig resa i Steve och Terris värld med deras favoritkrokodiler på Australia Zoo, som de äger och driver.
En unik samling filmklipp med fantastiska inslag, missar och roligheter bakom kulisserna tillsammans med Steve.
Ormar och krokodiler är två av Steves stora favoriter och i detta avsnitt tittar han närmare på de livsfarliga spottande kobrorna som kan skjuta iväg sitt gift hela 2,5 meter.
Vi följer med Steve tillbaka i tiden och får se hans tidigaste krokodilnärkamper samt hur han minns älskade hunden Chili.
Vi tar åter en titt på invasiva arter som stör det känsliga australiensiska ekosystemet.