Jenny och Betty bestämmer sig för att följa efter Violet i hemlighet då de är rädda att hon ska göra samma dåliga val som de gjorde när de var unga. Wayne stäms av Bobbie Nell.
Restaurangkedjan Lord Lobster öppnar en ny restaurang precis vid motorvägen. Detta är förödande för både Greenpoint och Last Supper.
Jennys önskan om att passa in leder till slitningar i hennes relation med Brenda. Betty blir självmedveten om sin ålder och Wayne tar med Violet till sitt nya jobb.
Familjen Hart besöker Greenpoints övergivna köpcentrum, något som får dem att minnas tillbaka på 2000-talet. Besöket avslutas abrupt när de tas som gisslan.
Jenny får problem med några kunder när hon blir nattchef på The Last Supper. Samtidigt övar Betty och Brenda på sin humor.
Marjune får uppmärksamhet på en begravning när hon använder en berömd historia som sin egen, vilket leder till att Betty och Crystalynn måste göra något. Violet och David försöker smyga sig bort från ett prov.
Betty, Jenny och Brenda diskuterar ett tidigare Black Friday-minne medan de står i kö utanför en butik. Wayne stöter på problem.
Jenny och Betty gör en rad tvivelaktiga köp efter att ha vunnit på ett lotteri. Wayne får jobb på sitt favoritvaruhus.
Jenny går långt för att bevisa för Louise att hon förtjänar en löneökning utan att säga något. Betty tar med Violet till ett skolevent och stöter på en lärare som hon haft en förälskelse i.