I första avsnittet av den här serien åker han till Jamaica, ön där hans pappa växte upp, för att bli mer bekant med allt den har att erbjuda i form av mat, musik och kultur.
Ainsley fortsätter sin resa runt på Jamaica. Han besöker Martha Brae-floden och får uppleva världsberömt kaffe i Blue Mountain.
Ainsley reser till Trinidad, där han möts av en spännande sammansättning av mattraditioner och kultur. Han lagar bland annat grillad tamarintofu, kikärtscurry och en uppfriskande karibisk kokuschai.
Ainsley är på Tobago för att utforska öns fantastiska rätter på fisk och skaldjur. Han reser till fiskeläget Charlottesville för att dra upp fisk till några av sina rätter.
Ainsleys karibiska äventyr fortsätter till Grenada, som också kallas Kryddornas ö. Här lär han sig laga öns nationalrätt, en gryta full med Grenadas smaker.
Ainsley Harriott har ett nära förhållande till ön Barbados. Här får vi vara med på en resa över hela ön, besöka gamla vänner och smaka oss genom öns specialiteter.
St Lucia är känt för sin choklad, och i det här avsnittet lär sig tv-kocken Ainsley Harriott att laga olika rätter, alla med choklad i.
Ainsley är på Dominica för att lära om den lilla fisken titwi, som är huvudingrediens i rätten titiwi accra.
På Antigua får Ainsley Harriott en kurs i att blanda drinkar ihop med bartendern Charlisle Bay. Han lär sig också mer om karibisk street food, som är mer lokal mat än snabbmat.
Ainsley Harriott besöker den bästa frukt- och grönsaksboden i Antigua. Här plockar han med sig svart ananas, som han ska ha till hummer och pina colada.